Инновационный центр

«Экосистема»

ул. Василия Липковского, 1, 1 этаж

г. Киев - 03035

тел.: +38 044-587-76-18

Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

ОСТАП СЕМЕРАК: "ПАРИЗЬКА КЛІМАТИЧНА УГОДА МОЖЕ СТАТИ "ЛІФТОМ" ДЛЯ НОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УКРАЇНІ"

Робота над реалізацією положень Паризької кліматичної угоди, яку Україна ратифікувала в 2016 році, буде продовжуватися. Про це на засіданні Колегії Міністерства екології та природних ресурсів  сказав Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, підбиваючи підсумки роботи відомства за минулий рік.

"Наша країна одна з перших на європейському континенті підписала і ратифікувала Паризьку кліматичну угоду. На першій сесії сторін-учасників делегація України долучилася до вироблення практичних механізмів реалізації документа. Я маю надію, що робота над цим  продовжиться цьогоріч", - сказав Семерак. 

Він додав, що з метою впровадження цієї угоди в Україні Кабінет Міністрів затвердив розпорядження від 7 грудня 2016 року "Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2030 року". 

"Зараз триває активна підготовка плану реалізації цієї Концепції кліматичної політики України. Проте хотів би відзначити, що для України участь у реалізації Паризької угоди може стати гарним "ліфтом" для запровадження і в подальшому - застосування нових технологій. Ми відчуваємо це, і хотів би сказати, що Мінприроди має такими своїми кроками формувати інше бачення щодо довкілля в країні", - резюмував Остап Семерак. 

Нагадаємо, Довідка: Паризька кліматична угода має прийти на зміну Кіотському протоколу, термін дії якого закінчується в 2020 році, та сприяти недопущенню підвищення середньої температури на планеті до 2100 року більш ніж на 2 градуси за Цельсієм порівняно з доіндустріальною епохою. 

Паризька угода була підписана 12 грудня 2015 року на 21-й Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Від імені України була підписана 22 квітня 2016 року. Вже 1 липня 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України "Про ратифікацію Паризького угоди", який раніше ухвалив парламент.

Підготовлено за матеріалами сайту: http://www.menr.gov.ua/press-center/news/123-news1/5876-ostap-semerak-paryzka-klimatychna-uhoda-mozhe-staty-liftom-dlia-novykh-tekhnolohii-v-ukraini

 

 

 

 

Мода на еко-продукцію: бажання виділитись чи необхідність?

Впродовж останніх декількох років в Україні неабиякої популярності здобула еко-продукція. Все частіше українці, купуючи товар у магазині, обирають саме той, де є позначки "органік" чи "еко".

Світовий бум на еко-продукцію з’явився ще у 70-х роках. Вже у 80-х затвердили загальні світові стандарти і правила. В Україні такі стандарти визначили лише у 2013 році, Законом «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини», а діяти він почав лише у 2014 році.

Загалом, така продукція стає все популярнішою через те, що, за словами виробників, не містить пестицидів, фосфатів та інших шкідливих сполук. До ряду «чистої» продукції відносять не лише харчі, а й всі предмети, які нас оточують і якими людина користується – одяг, меблі, посуд, а також предмети для школярів, іграшки тощо.

Необізнаність українців

 В Україні часто плутають поняття «еко» та «органік». Коли в Європі така продукція фактично не різниться між собою, то в Україні, за словами експертів, різниця помітна. Органічний продукт – це насамперед продукт у якому немає ГМО та інших хімічних речовин, більше того, при його виробництві застосовують певні технології. В процесі вирощування натуральної продукції можна застосовувати дуже обмежену кількість агрохімікатів. І використовують їх лише згідно з європейськими та міжнародними регламентами і стандартами.  

Якщо ж говорити про еко-продукцію, то найчастіше такий термін вживають для позначення торгової марки. Тобто часто надпис «еко» не означає, що продукт, який ви купили, не має шкідливих домішок. Якщо ж значок сертифіковано, то це говорить лише про те, що під час виробництва продукції було витримано еко-технологію (тобто під час виробництва, підприємство не нанесло шкоди навколишньому середовищу). Загалом, будь-який продукт, який має позначку «органік» чи «еко» повинен пройти оцінку відповідності і лише тоді він офіційно може називатися «чистим».

 Втім, окрім необізнаності в складі тієї чи іншої продукції, українці часто не розуміють для чого її купують. Загалом, питання про виведення органічного виробництва на новий рівень виникло більше 15 років тому, та населення зацікавилось ним не так давно. І зараз частіше купують таку продукцію тому що так роблять в Європі.

«Можна підходити по-різному до цього питання, є люди, які намагаються бути в тренді і бути модними. Вони купують речі з екологічно чистих тканин або ж органічну їжу, а пізніше йдуть і викидають сміття просто на вулицю. На жаль, най частіше саме так і проявляється наше бажання бути в тренді», - каже співголова Асоціації зелених України Олександр Щербань.

І справді, за останні 5 років значно зросла кількість магазинів, де продають, нібито, чисту продукцію, люди купують одяг з натуральних тканин, роблять еко-меблі у свої помешкання, та навіть купують еко-машини, а паралельно з цим спричиняють лісові пожежі, викидають пластик та поліетилен, забруднюють навколишнє середовище, тощо.  «Якщо це просто підтримка моди, то вона нічого не дасть, крім брехливого і викривленого відношення до самої ситуації. І таке ставлення отже лише погіршити ситуацію, яка і так не найкраща», - вважає Щербань.

Популярна корисність

Експерти відзначають ряд продукції, яка користується найбільшою популярністю в споживачів. «Найбільшим попитом користуються звичайно овочі, фрукти, ягоди, молочна і м’ясна продукція, яка вирощена без застосування хімікатів. Те, що стосується предметів побуту, то найпопулярнішими є засоби гігієни і спідня білизна. Тобто те, що швидше може негативно вплинути на здоров’я», - зазначає голова правління Федерації органічного руху України Євген Милованов.

Втім, суспільство не проти спробувати і щось зовсім нове. Українцям пропонують посуд з соломи та крохмалю, бамбуково-карбоновий велосипед, еко-транспорт, тощо. Екологічний одноразовий посуд має значні переваги перед звичайним пластиком – він є безпечний та навіть корисний  для середовища. При розкладанні таких предметів в грунт подекуди потрапляють корисні речовини, в той час, коли пластик розкладається близько 150 років і шкодить середовищу. Загалом, в Україні часто ініціюють зменшити використання пластику та поліетилену, однак, жодного рішення на законодавчому рівні прийнято не було.

Популярність електрокарів теж цілком очікувана, адже звичайний автомобіль викидає в повітря безліч шкідливих речовин, в той час, коли еко-транспорт виділяє набагато менше отруйних газів, що потрапляють в атмосферу при зарядці і розрядці акумуляторних батарей.

Але не варто чекати, що незабаром усі українці почнуть використовувати лише таку «чисту» продукцію, адже перше, що стає на заваді – ціна. Якщо навіть в Європі, де такі речі є більш доступними, ціни «кусаються», то для українців усе, що з позначкою «еко» чи «органік» взагалі є розкішшю. «Те, що стосується харчової продукції, то в Європі ціни вищі на 10-20% на несезонні овочі та фрукти. В Україні ж різниця дещо більша: здебільшого, органічна продукція дорожча в 3-5 разів. Собівартість нижча, однак транспортні і логістичні витрати значно вищі. Тому і маємо таку ситуацію», - каже Милованов.

Підтримка на папері

Офіційно український уряд підтримує ініціативу щодо вирощення, розповсюдження та популяризації органічної продукції. У Законі України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» вказано, що державна політика у цій сфері спрямована на розвиток конкурентоспроможного, високоефективного ведення сільського господарства за допомогою виробництва органічної продукції (сировини) та розвиток внутрішнього ринку органічної продукції та задоволення потреб споживачів в асортименті органічної продукції. І все було б добре, якби усі ці завдання справді виконувались.

 «На інституційному рівні такі ініціативи підтримують, зокрема записано органічне виробництво як один з стратегічних напрямків розвитку аграрного сектору. Однак, якщо ми говоримо про підтримку, а вона повинна бути не лише на словах, а й у певному фінансовому виразі, тобто підтримка з державного бюджету, то поки що ні у попередні роки, ні на перспективу, держава не планує допомагати жодною копійкою», - стверджує голова правління Федерації органічного руху України.

 Насамперед від влади очікують оптимізації та пільгових умов для підприємств, які займаються виробництвом такої продукції. «Це, з однієї сторони, дуже просто, а з іншої – складно. Просто, тому що держава повинна підтримувати малий і середній бізнес. Екологічна продукція не може виготовлятися великими підприємствами. Держава повинна виступати гарантом, повинна забезпечувати можливість виробництва. Наприклад, малий та середній бізнес повинен мати право отримувати пільги щодо соціальних кредитів», - наголошує Олександр Щербань.

Якби ця система діяла так, як у країнах Європи, то це відбувалось би, приблизно, так: підприємство проходить тести і доводить, що продукція, яку воно виготовляє, без шкідливих домішок. Якщо це справді так, то підприємство має право постачати свою продукцію у школи, дитячі садки та інші заклади на пільгових умовах. «У виробника має бути певний стимул для того щоб у нього з’являлося бажання нагодувати нас з вами якісними, смачними і безпечними продуктами. Але поки цього немає», - додає Євген Милованов.

Зважаючи на те, що виготовляти таку продукцію українським підприємствам не дуже вигідно, вартість на неї досить висока, то з часом і популярність на такі речі може знизитись, вважають експерти. Саме тому, подумати про це варто вже сьогодні, допоки українці хочуть і можуть використовувати еко-продукцію та органічну продукцію, які не шкодять їх здоров’ю та негативно не впливають на навколишнє середовище.

Підготовлено за матеріалами сайту: https://ecology.unian.ua/naturalresources/1601557-moda-na-eko-produktsiyu-bajannya-vidilitis-chi-neobhidnist.html

 

ГРОМАДСЬКА РАДА ПРИ МІНПРИРОДИ УКРАЇНИ ЗВЕРНУЛАСЬ ДО УРЯДУ УКРАЇНИ З ПРОПОЗИЦІЄЮ РОЗПОЧАТИ ПІДГОТОВЧУ РОБОТУ ІЗ СТВОРЕННЯ ПЕРЕДУМОВ ВПРОВАДЖЕННЯ ПАРИЗЬКОЇ УГОДИ ПРО ЗМІНУ КЛІМАТУ В УКРАЇНІ

Проект відкритого звернення від громадської ради при Мінприроди України було ухвалено на засіданні 25 грудня 2015 року, і після доопрацювання в Комітеті з питань Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Кіотського протоколу, – звернення було направлено на розгляд до Кабінету Міністрів України.

Нагадаємо, що Паризька угода про зміну клімату була прийнята у Парижі 195-ма країнами світу на 21-й Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (грудень, 2015 р.). Відтак, нею було встановлено глобальну ціль щодо недопущення підвищення загальнопланетарної температури більше 2оС від доіндустріального рівня. Хоча Угода наразі не накладає юридичні зобов’язання на країни які є її Сторонами, але після доповнень та остаточного її введення в дію в 2020 році, вона стане загальнообов’язковою.

Відтак, паризька Угода поставила перед світом наступні завдання: сприяти декарбонізації енергетичного сектору, провести структурні зміни в традиційній промисловості та запровадити нові технології виробництва. Також Угода дала потужний сигнал інвесторам: скажімо, одразу після її підписання акції вугільних компаній на світовому ринку суттєво впали (наприклад, акції найбільшої в світі вугільної компанії Peabody впали відразу на 12,5%).

Для України підписання угоди означатиме необхідність її ратифікації, а згодом - розробки кліматичної політики у напрямку низьковуглецевого розвитку та адаптації до зміни клімату. Разом з тим, дуже слабке зобов’язання України (фактичне підвищення викидів на 43% порівняно з сучасним рівнем) поряд із глобальною необхідністю подолати розрив між поточними зобов’язаннями й тими, що забезпечать утримання на рівні хоча б 2°С, ставлять Україну перед необхідністю перегляду своїх зобов’язань у напрямку більш амбітних. Тож задача поставлена, основна робота попереду.

«Ми сподіваємось на належну реакцію відносно нашого звернення, яке має конструктивні пропозиції і налаштовані на подальшу співпрацю щодо кліматичних питань як з Міністерством, так і з експертними організаціями та бізнесом. Комітет громадської ради з питань Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Кіотського протоколу, на чолі з Святославом Сергійовичем Куруленко, має потужний експертний потенціал, приймав активну участь в роботі по підготовці відповідних нормативно-правових актів, підготовці до 21 Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. В новому році громадська рада планує значно поглибити діалог і посилити співпрацю в цьому напрямку з усіма зацікавленими сторонами», - зазначила заступник голови громадської ради Світлана Берзіна.

Звернення до Уряду України
Громадської ради при Мінприроди України у зв’язку
із ухваленням на 21 Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН
про зміну клімату Паризької угоди

Дванадцятого грудня 2015 року у Парижі 21-ю Конференцією Сторін Рамкової конвенції ООН (далі Конвенція) про зміну клімату була ухвалена нова угода з питань зміни клімату, якою визначено основні засади консолідації зусиль світової громадськості для протидії і пристосування до глобальної зміни клімату.

Поставлена мета утримати зростання глобальної середньої температури нижче 2°С відносно доіндустріального рівня та докласти зусиль обмежити зростання на рівні 1,5°С у контексті сталого розвитку та боротьби із бідністю.

Проблема глобальної зміни клімату складає серйозну загрозу сталому розвитку людства. ЇЇ вирішення неможливе без широкої співпраці усіх країн і об’єднання їх зусиль з метою скорочення антропогенних глобальних викидів парникових газів у якомога короткий термін.

Сторони Конвенції визнають актуальність адаптації до змін клімату, а також відзначають важливість нових технологій для здійснення заходів, спрямованих на запобігання зміні клімату, та заходів з адаптації.

Заохочення інновацій має величезне значення для ефективного, довгострокового глобального реагування на зміну клімату та для стимулювання економічного зростання і забезпечення сталого розвитку.

Зазначена мета вимагає значних зусиль від Сторін Конвенції.

З метою забезпечення участі України у міжнародному процесі вирішення проблеми глобальної зміни клімату та застереження національних інтересів України у цьому процесі, пропонуємо розпочати підготовчу роботу із створення інституційних передумов впровадження Паризької угоди в Україні, а саме:

  1. Призначити відповідальний центральний орган виконавчої влади за опрацювання та впровадження завдань Паризької угоди із питань зміни клімату в Україні.
  2. Призначити Урядового вповноваженого, відповідального за впровадження Паризької угоди в Україні та координацію взаємодії із закордонними партнерами
  3. Відповідно до завдань Паризької угоди, планово переглядати очікуваний національно-визначений внесок України у справу вирішення проблеми глобальної зміни клімату, виходячи із рівня доступного технологічного, інноваційного та фінансового забезпечення із залученням до цього всіх представників зацікавлених НУО, а також науковців, освітян, громадськості, бізнесу, медіа-засобів.
  4. У 2016 році розробити та затвердити Стратегію державної політики України у сфері зміни клімату на період до 2030 року на засадах низьковуглецевого сталого розвитку та підвищення добробуту громадян, базуючись на результатах реальних наукових розрахунків та компетентного експертного обговорення, з масштабним висвітленням обговорення в засобах масової інформації. Врахувати ту обставину, що Сторони Паризької угоди до 2020 року мають представити свою стратегію низьковуглецевого розвитку, що дозволить обґрунтувати інвестиційні і технологічні потреби української економіки.
  5. Створити робочу групу на виконання пп. 1-4 із розроблення механізмів Паризької угоди, які мають бути схвалені Першою зустріччю Сторін Паризької угоди у Марракеші наступного року, для компетентної підготовки пропозицій України. Забезпечити відкритість роботи робочої групи.
  6. Передбачити опрацювання положень Паризької угоди щодо її механізмів, у тому числі фінансових, а також передачі технологій на предмет застереження інтересів України на міжнародному рівні, з урахуванням діючих міжнародних екологічних норм і стандартів.
  7. Проаналізувати досягнутий розвиток потенціалу України у вирішені проблеми глобальної зміни клімату з урахуванням комплексу діючих програм співпраці з програмами ООН, ЄС, США, Канади та ін. міжнародних фондів, та докласти дипломатичних та фахових зусиль для отримання міжнародної підтримки України щодо його подальшого розвитку.
  8. Передбачити державну підтримку у реалізації зазначених заходів в організаційній, політичній та фінансовій формах, шляхом інтегруючого спрямування діючих інноваційних програм та проектів, докорінних технологічних реформ, принципового переходу до технологій низьковуглецевого сталого розвитку, переорієнтування всіх форм підприємництва на виконання завдань підвищення добробуту громадян, суттєвого зменшення транскордонного впливу на довкілля на основі ефективного та відповідального використання національних і глобальних природних ресурсів.

Підготовлено за матеріалами сайту: http://menr.gov.ua/press-center/news/150-news28/4491-hromadska-rada-pry-minpryrody-ukrainy-zvernulas-do-uriadu-ukrainy-z-propozytsiieiu-rozpochaty-pidhotovchu-robotu-iz-stvorennia-peredumov-vprovadzhennia-paryzkoi-uhody-pro-zminu-klimatu-v-ukraini

Відбулось розширене засідання Комітету ТППУ з питань природокористування та охорони довкілля

15 вересня 2015 року у приміщенні Торгово-промислової палати України відбулось розширене засідання Комітету ТППУ з питань природокористування та охорони довкілля. Під час проведення розширеного засідання Комітету було здійснено обговорення зобов’язань  зі скорочення викидів парникових газів між представниками центральних органів виконавчої влади, експертами-консультантами з питань зміни  клімату та представниками бізнесу для формування позиції бізнесу стосовно національних зобов’язань, а також обговорили інструмент виконання зобов’язань – національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (Директива 2003/87/ЄС), яка встановлює безпосередні обмеження з викидів парникових газів для підприємств  промисловості України.

WOG запустил шестую солнечную электростанцию на собственных автозаправках

В рамках повышения энергетической эффективности и ответственного отношения к глобальным экологическим проблемам и изменения климата компания «ВОГ РИТЕЙЛ» на своих предприятиях внедряет программу альтернативных источников энергии. В частности, 11 июля WOG представил уже шестую солнечную электростанцию (СЭС) на своих автозаправочных комплексах, которая в свою очередь, является первой наземной.

Наземная солнечная электростанция мощностью 80 кВт заработала на территории автозаправочного комплекса «Нерубайское» (по дороге Киев - Одесса, 459 км, с. Нерубайское). Ее строительство было осуществлено за собственные средства и обошлось компании в 3,5 млн.грн.

На сегодняшний день электроэнергия солнечной станции используется для собственных нужд крупнейшего автозаправочного комплекса «WOG». Данный вид электроэнергии ежегодно уменьшит выбросы парниковых газов в атмосферу до 60т в год.

После прохождения процедуры по получению «зеленого» тарифа в НКРЕКП, компания намерена продавать произведенную электроэнергию в Оптовый рынок (ГП «Энергорынок»).

«WOG - социально ответственная компания, которая с целью уменьшения вредного воздействия на экологию Украины, заинтересована в поиске альтернативных источников энергии и их применении. Все эти проекты финансируются исключительно за средства компании и позволяют экономить значительные ресурсы. В частности, недавно установлена солнечная электростанция на АЗК «Нерубайское» в летний период времени позволит сократить энергозатраты на 80% », - отметил генеральный директор компании WOG Сергей Корецкий.

Отметим, что в собственности компании WOG находится уже пять работающих солнечных электростанций мощностью 16 кВт, размещенных на навесах автозаправочных комплексов: СЭС «Васильевка» (Запорожская обл., Г.. Васильевка), СЭС «Васильевка 2» (Запорожская обл., Васильковский район, село Подгорное), СЭС «Добровольского» (Одесская обл., Коминтерновский р-н., территория Фонтанской с / г), СЭС «Балабино» (Запорожская обл., Запорожский р-н., с. Балабино) и СЭС « Новая Линия »(Одесская обл., Беляевский р-н., с /. Усатовская). На сегодня произведена электроэнергия продается на Оптовый Рынок Электроэнергии ГП «Энергорынок» по «зеленому» тарифу.

Также компания предварительно провела переговоры с ЕБРР, по реализации проекта по строительству солнечной станции мощностью 2 МВт у своих АЗК.
Ожидается, что построенная СЭС будет производить около 4,4 млн  кВт ежегодно.
Для воплощения нового проекта по строительству наземной солнечной электростанции мощностью 2 МВт компания WOG в рамках программы финансирования альтернативной энергетики в Украине (USELF) получила уникальную возможность получить финансирование от ЕБРР на привлекательных условиях, а также техническую поддержку от ведущих международных и местных экспертов.

 Подготовлено по материалам сайта: http://www.wog.ua/ru/news-detail/sonyachna_batareya/

Новости

 

Настоящая забота о будущем состоит в том,

чтобы отдать все настоящему